Kreirana dečija veštačka ruka korišćenjem 3D štampača. U Laboratoriji za Aditivnu i virtuelnu proizvodnju u saradnji sa iDEAlab izrađena je dečija veštačka ruka (proteza) korišćenjem 3D štampača, namenjena devojčici iz Vranja koja ima urođeni nedostatak desne ruke od polovine podlaktice.

Povezivanjem sa svetskom volonterskom zajednicom koja razvija 3D modele proteza i putem veb platforme Enabling the future izvedena su prva rešenja proteza koja su prepravljena i poboljšana pre izrade. Proteza je osmišljena na način koji bi mogao omogućiti izradu tehnologijom deponovanja istopljenog filamenta koja ne pripada grupi preciznih tehnologija. Kako laboratorija poseduje stereolitografski uređaj novije generacije, koji ima manje ograničenja od FDM-a ta prednost se iskoristila kako bi se olakšala zamenu pojedinih potrošnih elemenata ruke (kao što su gumice) i od posla od oko sat vremena potrebnog za zamenu napravljeni se modeli koji isto to omogućavaju za manje od dva minuta. Jedna od bitnijih stvari bila je da sve zamene mogu bez problema izvršiti roditelji deteta, samostalno bez stručne pomoći. Razvoj i izrada nisu stali nakon izrade prvog modela, već su uključeni i studenti koji u saradnji sa profesorima rade na razvoju proteza koje mogu da pomognu i kod drugih nedostataka kod dece, npr. nedostatak prstiju, dela šake itd.

2019 Ruka za devojcicu