Stevica.Koledin.1Moje ime je Stevica Koledin i 2017. godine sam odbranio master rad na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, smer proizvodno mašinstvo - računarom podržane tehnologije. Pre završetka studija, odnosno početkom 2016. godine zaposlio sam se u preduzeću AgroFerocoop doo iz Temerina koje se bavi serijskom proizvodnjom priključnih poljoprivrednih mašina i hidrauličinih cilindara. U AgroFerocoop-u sam proveo 2,5 godine i stekao prva iskustva sa CNC proizvodnjom (programiranjem CNC mašina), menadžmentom i projektovanjem proizvoda. Master rad koji sam odbranio 2017. godine se odnosio na problem automatizacije projektovanja i proizvodnje hidrocilindara u ovoj kompaniji, iz kojeg je kasnije proisteklo i tehničko rešenje. Sledeće radno iskustvo sam stekao u kompaniji Termometal iz Ade. U ovoj kompaniji sam proveo oko 2 godine, gde sam stekao veliko znanje u CAD/CAM programiranju 5-osnih, 4-osnih i 3-osnih obradnih centara najnovije generacije. Termometal se bavi specijalno proizvodnjom visokopreciznih mašinskih delova namenjenih isključivo za zapadno tržište. Uglavnom se obavlja pojedinačna proizvodnja, što procese dobijanja gotovog proizvoda visokog kvaliteta dodatno otežava. Uz usko definisane tolerancije, veoma je teško ispratiti kvalitet pojedinačne izrade komada bez pojavljivanja škarta proizvoda. Kompanija Termometal poseduje širok asortiman modernih mašina i tehnologija obrade sa kojima može da prati nove standarde i zahtevane kvalitete obrade na svetskom tržištu. Sledeće radno iskustvo, odnosno moje trenutno zaposlenje je u Telix doo iz Novog Sada. U ovoj kompaniji sam zadužen za: projektovanje, CAD/CAM programiranje 5-osnih i 3-osnih obradnih centara i puštanje prvih komada iz serije na mašinama. U ovom preduzeću se vrši serijska i pojedinačna proizvodnja delova visokog kvaliteta, od kojih bih najpre izdvojio policijske radare, aluminijumske profile i eloksažu po kojima je Telix poznat. Sva dosadašnja iskustva pomogla su mi da steknem veštine koje sam primenjivao na rešavanju različitih problema iz projektovanja i proizvodnje.

Na Departmanu za proizvodno mašinstvo FTN-a upoznao sam se sa brojnim tehnologijama i procesima proizvodnje, stekao nove prijatelje, učio od stručnih profesora i stekao inženjerska i stručna znanja korisna za moje dalje lično usavršavanje. Budućim studentima bih preporučio da studiraju proizvodno mašinstvo, jer sa ovom profesijom imaće zanimljive radne zadatke i mnogo otvorenih mogućnosti u svojoj profesionalnoj karijeri.

Stevica.Koledin.3

Stevica.Koledin.2