U okviru međunarodnog IPA projekta XBIT, studentski tim sasatavljen od 8 studenata, među kojima i 4 studenta Departmana za proizvodno mašinstvo, su kroz vannastavni projekat imali zadataka da izrade multifunkcionalni uređaj (3D štampač, laserski graver i CNC ruter).

Ideja projekta je da multidisciplinarni tim studenata sastavljen od studenata sa proizvodnog mašinstva, mehatronike i elektrotehnike, samostalno razviju i naprave uređaj od početka (ideje), preko 3D računarskog modela, nabavke i izrade delova, pa sve do sklapanja. Sve nestandardne delove studenti su izradili na 3D štampačima koji su dostupni na Departmanu. Prvi deo projekta, koji se odnosio na izradu i testiranje 3D štampača je završen, a nastavak projekta koji je planiran u oktobru, će raditi novi studentski tim. Projekat je realizovan pod mentorstvom dr Dejana Movrina.