Na Fakultetu tehničkih nauka je Akreditovan studijski program pod nazivom MASTER STRUKOVNE STUDIJE – PROIZVODNO MAŠINSTVO, na kome će se od jeseni 2020. godine obrazovati master strukovni inženjeri mašinstva sa drugim stepenom visokog obrazovanja.
Uspostavljen je na Departmanu za proizvodno mašinstvo u skladu sa aktuelnim potrebama za profesionalno obrazovanje mašinskih inženjera za rad u privrednim preduzećima.
Studije traju 2 godine - 4 semestra i vrednuju se sa 120 ESPB. Stručni naziv koji ostvaruju studenti nakon završetka ovih studija je strukovni master inženjer mašinstva (struk. mast. inž. maš.), pri čemu stiču 7.1 stepen stručne spreme.

MSS studije

Cilj studijskog programa MSS-proizvodno mašinstvo je sticanje stručnih znanja i veština za uključivanje u radni proces i kvalitetno obavljanje profesionalne delatnosti iz oblasti mašinskog inženjerstva.
Studijski program sadrži nastavne predmete čiji sadržaji obuhvataju izučavanje savremenih materijala, procesa projektovanja, tehnologija obrade i merenja, razvoja i eksploatacije mašina i alata, tehnika programiranja CNC mašina i robotskih sistema, primene tehnika reverzibilnog inženjerstva, 3D štampe i savremenih aditivnih tehnologija i dr.
U okviru izučavanja nastavnih predmeta obuhvaćena je primena informacionih tehnologija kroz projektovanje proizvoda (CAD, CAE), projektovanje, planiranje i upravljanje procesima proizvodnje (CAPP, CAM, PPC), upravljanje kvalitetom (CAQ), razvoj i upravljanje bazama podataka (DBMS), fabričke komunikacione sisteme za akviziciju i razmenu informacija, virtuelnu realnost, primenu Internet tehnologija i drugih elemenata Industrije 4.0.

Zbog čega se opredeliti za master strukovne studije proizvodnog inženjerstva?

• Savremena znanja u svetskim okvirima koja su primenljiva u industrijI
  • Kvalitetna nastava koju izvode visoko stručni profesori, asistenti i laboranti.
  • Izrada završnih radova i stručne prakse u brojnim privrednim subjektima sa kojima fakultet ima potpisane ugovore o saradnji.
  • Mogućnost lakog zaposlenja u struci kako u zemlji tako i u inostranstvu.

MSS prva godina

MSS druga godina

Detaljnije informacije o nastavnim predmetima na studijskom programu MSS-Proizvodno mašinstvo možete videti na veb-sajtu Fakulteta tehničkih nauka (cilj, ishod, sadržaj, metodologija izvođenja nastave, literatura, formiranje ocene, izvođače nastave)